Szkolenie w zakresie doboru odmian i agrotechniki uprawy roślin bobowatych grubonasiennych w ramach „Inicjatywy białkowej COBORU”

W dniu 14 grudnia br. w Auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży odbyło się po raz kolejny Szkolenie w zakresie doboru odmian i agrotechniki uprawy roślin bobowatych grubonasiennych i soi w ramach „Inicjatywy białkowej COBORU”. Uczestnikami spotkania byli członkowie Podlaskiego Zespołu PDO, przedstawiciele ARiMR, WIORiN, wykładowcy, zainteresowani rolnicy oraz studenci kierunków rolniczych.

Na wstępie dyrektor SDOO w Krzyżewie Pan dr inż. Bronisław Puczel przedstawił założenia, zakres i sposób realizacji badań z roślinami bobowatymi w ramach programu ,,Inicjatywa Białkowa COBORU”. Z kolei Pani dr inż. Jolanta Puczel szczegółowo omówiła plonowanie roślin bobowatych grubonasiennych i soi w doświadczeniach realizowanych w woj. podlaskim w roku 2019.

W kolejnym wystąpieniu prof. dr hab. Bożena Kordan wygłosiła ciekawy referat na temat „ Czy owady zagrażają roślinom bobowatym?”.

Na koniec spotkania Pan Andrzej Stanisław Zaman – Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawił główne założenia obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, który przypada w 2020 roku.

Porad z zakresu agrotechniki upraw roślin grubonasiennych i soi udzielali specjaliści z działu doświadczalnego SDOO w Krzyżewie oraz ZDOO w Marianowie. Uczestnicy konferencji wykazali duże zainteresowanie uprawą roślin bobowatych i soi. Szczególnie pytali o opłacalność uprawy i zbyt wyprodukowanego towaru. Pytano także o Listę Odmian Zalecanych dla omawianych gatunków roślin.